Mali by sme si uvedomiť, že svadbu si treba užiť, teda aj oblek pre ženícha musí byť pohodlný a nemá narušiť radosť z veľkého dňa. Na druhej strane, svadba je príležitosťou, pri ktorej muž svoje oblečenie prispôsobuje oblečeniu ženy a teda niekedy aj vkusu. Ženích má dbať na to, aby primerane ladil k neveste, štýlu jej šiat, štýlu sobáša i miestu svadby.
Najbežnejším oblečením ženíchov býva klasický čierny oblek alebo spoločenský oblek inej farby, najčastejšie tmavosivý, tmavohnedý, v lete aj krémový, pieskový. Niekedy sa využíva aj klasický žaket, na neformálnych svadbách je to však veľmi variabilné. Sú prípustné dokonca aj krátke nohavice, košele samostatné alebo len s vestičkou a vtipné motýliky.
Správna dĺžka rukávov je, ak siahajú po začiatok palca na ruke. Vreckovka v hornom vrecku má byť biela, alebo ladiť s kravatou a vestou (farebne, vzorom, materiálom).
Spoločenská a biznis etiketa predpisuje do obleku košeľu s dlhým rukávom aj v lete. Rukávy majú byť vyžehlené bez pukov a tak dlhé, aby manžety košele prečnievali z rukáva saka asi na jeden centimeter (max. 2 cm). Odporúčame zvoliť bielu alebo krémovú košeľu, v závislosti na farbe šiat nevesty a farbe obleku. Vždy však zvoľte kvalitný bavlnený materiál a košeľu so skrytým zapínaním.
V poslednej dobe (mimo svadobných udalostí) vychádza mierne z módy ale …vo väčšine prípadov sa ženích tým, že má vestu odlišuje od ostatných svadobných hostí. Netreba zabúdať na to, že obvykle si po slávnostnom obrade a večeri ženích zloží sako a tak najväčšiu časť svadobnej zábavy strávi vo veste. Preto netreba výber vesty podceňovať. Pokiaľ má svadobná vesta lesklý zadný diel, nikdy by ste v spoločnosti nemali sako vyzliecť. Ak tvorí vesta s oblekom komplet, jej posledný gombík nemusíte zapínať. Vestu ladíme podľa šiat nevesty a typu obleku (krémové šaty – krémová vesta, resp. vesta, kde sa vyskytuje krémová farba a pod.)
Súčasné pravidlá pre biznis etiketu nepripúšťajú presvitajúce tielko pod košeľou. Ak však zvážite, že je pre vás potrebné, nemalo by ho byť vidieť (napr. nad golierom košele alebo kravatovým uzlom). Malo by byť hladké, bez vzorov, biele tričko pod bielu košeľu.
Košeľa, viazanka a oblek pre ženícha, či svedka, majú byť vo vzájomnom súlade. Viazanka má farebne dopĺňať košeľu a to nielen farebne, ale aj jej vzorom. Pre výnimočné situácie, ktorou svadba určite je, vyberajte len kvalitné hodvábne viazanky.
Šírka viazanky sa mení podľa aktuálnych módnych trendov. Súčasným štandardom sú viazanky široké 8 až 8,5 cm, širšie vyšli nateraz z módy. Tzv. slim viazanky (6 -7 cm) sa nosia tiež, ale neslušia každému mužovi. Všeobecne platí, čím mohutnejšia mužská postava, tým širšiu viazanku by mal muž zvoliť.
Štandardná dĺžka celej viazanky je 132 – 142 cm. Správnu dĺžku spĺňa, pokiaľ jej špička zakrýva sponu opasku, alebo končí v strede pásovky nohavíc. Spodnú časť viazanky nemá byť vidieť. Ak prečnieva, môžete ju zasunúť medzi prvý a druhý gombík košele, nie však do pásovky nohavíc. Pokiaľ máte vestu, skontrolujte, či ju spod vesty nevidieť.
Uzol je tým, čo ovplyvňuje celkový dojem z viazanky. Každý muž, bez rozdielu veku a postavenia, by mal ovládať viazanie aspoň dvoch typov uzlov, podľa toho akú košeľu si chce do spoločnosti obliecť. V zásade má zvoliť uzol podľa tvaru goliera košele. Výberom vhodného uzla môžete tiež opticky predlžiť kratší krk alebo skrátiť šírku mužských ramien.
Používa sa ako praktický doplnok pre jazykové kravaty, nepoužíva pri dvojradovom obleku. Kto ju nosí mal by vedieť, že sa upína tesne nad otváraním saka, vždy na šírku dlane nad pásovkou nohavíc alebo opaskom. Spona má ladiť s ostatnými doplnkami (hodinkami, prsteňom, manžetovými gombíkmi…)
Okrem klasických sú na Slovensku veľmi obľúbené motýliky s ľudovou tematikou, ďalej trendové drevené a samozrejme veselé farebné motýliky, ideálne zladené s farebným prvkom na šatách nevesty.
Pri nich je dôležitá ich dĺžka. Optimum je na dva prsty od zeme. Záhyb nohavice má spredu na topánku ľahko dopadať, zozadu siahať po začiatok jej opätku. Pri skúške alebo skracovaní ich preto skúšajte v obuvi. Pokiaľ majú na zadnej strane i vrecko s gombíkom, dávajte pozor, aby bolo vrecko vždy zapnuté.
Dbajte na jeho farebné zladenie s topánkami. Farba jeho spony by mala korešpondovať s hodinkami a manžetovými gombíkmi. Rozhodujúca je aj jeho dĺžka. Správne zapnutý je na tretej dierke od konca.
Sú síce tým posledným, čo si ženích na seba navlečie, ale práve oni patria k jedným z najdôležitejších prvkov ženíchovho outfitu. Ako nekvalitné oblečenie nevylepšia ani tie najkvalitnejšie topánky, tak nekvalitnými topánkami úplne „zabijete“ aj ten najkvalitnejší svadobný oblek.
Kvalitné topánky sú celokožené, ušité z väčšieho podielu ručne, vypracované do najmenšieho detailu. Podrážka topánok má byť kožená, v zime sa tolerujú aj syntetická, keďže kožené bývajú zriedka nepremokavé. Proti topánkam s gumovou podrážkou hovorí fakt, že sa v nich viac potí noha, ako aj to, že počas chôdze po parketách a kamennej dlažbe pískajú, vŕzgajú a znemožňujú i tancovanie. Základné pravidlo pre topánky znie: čím elegantnejší oblek, tým hladšia a lesklejšia koža, jednoduchší tvar a tenšia podrážka topánok.
K obleku sa nosia zásadne kvalitné elegantné a hladké topánky so šnurovaním – poltopánky, štíhleho tvaru. Farbu vyberajte podľa farby obleku – čiernou nič nepokazíte. K svadobnému obleku sa nosia čierne hladké topánky, alebo topánky so špicou oddelenou švom, bez vzoru a perforácie. Ak máte svetlý oblek, voľte topánky hnedé, béžové, sivé, tak aby nevytvárali s odevom silný farebný kontrast a dobre ladili. Odtieň farby majú mať o jeden stupeň tmavší aký má oblek. Farba obuvi má korešpondovať tiež s farbou opasku.
Ak však budete na neformálnej svadbe a celý outfit sa bude niesť v tomto duchu, stačia vám kľudne aj rifle, jednoduché sako a športové topánky.
Ideálne sú zladené s oblekom a topánkami, hladké a jednofarebné, bez ozdôb a motívov. Pri výbere rozhoduje aj kvalita – najlepšie vlnené, alebo zo zmesi bavlna/vlna, vyhnite sa umelým vláknam. Pre ich farbu platí: čierne topánky – čierne ponožky, hnedé topánky – hnedé alebo béžové ponožky. Biele sú určené výhradne pre šport. Dĺžka ponožiek má byť taká, aby nebolo vidieť pokožku nôh, keď sa nohavice pri sedení vyhrnú vyššie. V takom prípade je lepšie nosiť podkolienky.
Pri vtipných družboch sa opäť môže použiť viac fantázie a nadhľadu, trendy sú rozhodne veselé, vzorované a farebné ponožky.
K nim patria kvalitné až luxusné náramkové hodinky, manžetové gombíky, ozdobné pánske prstene, masívnejšieho dizajnu, ktoré by mali navzájom zladené tvarovo, materiálom, dizajnom, štýlom i farbou použitého kovu – vo farbe žltej (zlatej) alebo striebornej.
Autor článku: Kora, svadobnyvyhladavac.sk